SUPER WINES
Vinuri de colectie premium
Super Wines – selectie exclusivista de vinuri de colectie, vinuri premium si vinuri scumpe
Daca esti in cautarea rafinamentului absolut si a unei experiente autentice in lumea vinului, categoria Super Wines de pe BeiCeVrei.ro iti ofera o selectie de top dintre cele mai apreciate vinuri premium. Aici gasesti etichete rare, cu istorie si prestigiu, perfecte pentru momente speciale sau pentru a completa o colectie privata.
Citește Mai Mult Afiseaza mai putine-
Chateau d'Issan
Château d'Issan - Margaux AOC, Grand Cru Classe 2022 - 0.75L, Alc: 14.5%
ANUL DE RECOLTĂ: 2022
REGIUNE / ȚARĂ: MARGAUX - BORDEAUX / FRANȚA
SOIUL / SOIURILE: Cabernet Sauvignon, Merlot, Cabernet Franc, Malbec, Petit Verdot
VOL. ALC.: 14.5%
VIN ROȘU SEC. Situat în inima apelatiunii Margaux, în regiunea prestigioasă Bordeaux, Château d’Issan este o proprietate cu rădăcini istorice ce coboară până în Evul Mediu. Conform tradiției, Château d’Issan este vinul servit în 1152 în Bordeaux la nunta ce i-a unit pe Eleanor de Aquitania cu Henric al II-lea al Angliei, din familia Plantageneților. Clasat ca Troisième Grand Cru Classé în 1855 la Expoziția Universală de la Paris, domeniul îmbină patrimoniul aristocratic cu o viziune modernă asupra viticulturii.
După ilustre personalități ale istoriei franceze medievale, două războaie mondiale și numeroase generații, domeniul aparține astăzi familiilor Cruse și Lorenzetti, care au investit semnificativ în modernizarea cramei și în creșterea calității vinurilor ce îi poartă eticheta. Podgoria se întinde pe aproximativ 55 de hectare, plantate în principal cu Cabernet Sauvignon și Merlot, pe soluri de pietriș profund, tipice pentru Margaux, ce asigură drenaj excelent și favorizează maturarea optimă a strugurilor.
Viticultura este realizată cu grijă pentru echilibrul natural al viței, prin lucrări manuale și randamente controlate. Vinificația are loc parcelar, în cuve termo-controlate, urmată de maturare în baricuri de stejar franțuzesc asezonate, dar și în butoaie noi. Această abordare permite exprimarea fidelă a terroir-ului și a stilului casei.
ASPECT: Roșu rubiniu, intens.
MIROS: Profunzime aromatică fascinantă, unde nuanțele intense de fructe bine coapte sunt rezultatul unei maturități fenolice excepționale. Această paletă olfactivă etalează o puritate și o precizie aparte, păstrând o prospețime remarcabilă a fructului în ciuda condițiilor climatice extreme ale anului 2022.
GUST: Arhitectura gustativă este guvernată de o putere rafinată, unde structura amplă și adâncimea aromelor se contopesc într-un echilibru desăvârșit. Palatul este definit de taninuri șlefuite și bine conturate, ce conferă vinului o textură mătăsoasă și o semnătură unică.
ASOCIERE CULINARĂ: Acest Grand Cru Classé de o eleganță atemporală acompaniază sublim preparate din carne de vită de tip Wagyu, carne de vânat cu pene în sosuri complexe sau miel de lapte la cuptor.
TEMP. DE SERVIRE: 16 - 18°C.
528,53 RON Începând cu: 475,68 RON+ 0,50 RON garanție SGR
-
Domaine Chavy-Chouet
Domaine Chavy-Chouet - Meursault AOC, Clos des Corvees de Citeau 2024 - 0.75L, Alc: 12.5%
ANUL DE RECOLTĂ: 2024
REGIUNE / ȚARĂ: MEURSAULT AOC - BURGUNDIA / FRANȚA
SOIUL / SOIURILE: CHARDONNAY
VOL. ALC.: 12.5%
VIN ALB SEC. Domaine Chavy‑Chouet este un domeniu aflat în inima regiunii Burgundia (Côte de Beaune), cu rădăcini adânci în tradiția viticolă locală, rezultat din unirea patrimoniilor viticole ale familiilor Chavy și Chouet.
Istoria modernă a cramei este legată de Romaric Chavy, reprezentant al celei de‑a șaptea generații, care a preluat conducerea după tatăl său la începutul anilor 2000, urmând o filozofie ce îmbină respectul pentru tradiție cu o viziune proaspătă și riguroasă asupra vinificației.
Podgoria acoperă aproximativ 15 hectare de vie în unele dintre cele mai renumite terroir‑uri din Burgundia, inclusiv Meursault, Puligny‑Montrachet, Saint‑Aubin, Volnay și Pommard, împărțite în numeroase parcele care reflectă diversitatea solurilor și microclimatelor locale.
ASPECT: Galben-pai strălucitor, cu reflexii aurii delicate.
MIROS: Buchetul se revelează cu o eleganță distinsă, unde aromele de flori albe și citrice proaspete sunt învăluite într-o nuanță subtilă de alune prăjite. Maturarea în baric aduce o tușă discretă de unt și un ton fin de vanilie.
GUST: Structura generoasă se contopește cu o aciditatea vibrantă. Gustul etalează o textură mătăsoasă, cu note de fructe cu pulpă albă și patiserie, evoluând spre un post gust persistent și onctuos.
ASOCIERE CULINARĂ: Acest vin de o finețe aparte acompaniază sublim preparate din fructe de mare, pește în sos alb de unt sau un risotto cremos cu trufe albe.
TEMP. DE SERVIRE: 10 - 12°C.
423,02 RON Începând cu: 380,72 RON+ 0,50 RON garanție SGR
-
Domaine Chavy-Chouet
Domaine Chavy-Chouet - Meursault AOC, Les Casse-Tetes 2024 - 0.75L, Alc: 13%
ANUL DE RECOLTĂ: 2024
REGIUNE / ȚARĂ: MEURSAULT AOC - BURGUNDIA / FRANȚA
SOIUL / SOIURILE: CHARDONNAY
VOL. ALC.: 13%
VIN ALB SEC. Domaine Chavy‑Chouet este un domeniu aflat în inima regiunii Burgundia (Côte de Beaune), cu rădăcini adânci în tradiția viticolă locală, rezultat din unirea patrimoniilor viticole ale familiilor Chavy și Chouet.
Istoria modernă a cramei este legată de Romaric Chavy, reprezentant al celei de‑a șaptea generații, care a preluat conducerea după tatăl său la începutul anilor 2000, urmând o filozofie ce îmbină respectul pentru tradiție cu o viziune proaspătă și riguroasă asupra vinificației.
Podgoria acoperă aproximativ 15 hectare de vie în unele dintre cele mai renumite terroir‑uri din Burgundia, inclusiv Meursault, Puligny‑Montrachet, Saint‑Aubin, Volnay și Pommard, împărțite în numeroase parcele care reflectă diversitatea solurilor și microclimatelor locale.
ASPECT: Galben-pai strălucitor, cu reflexii aurii.
MIROS: La început aduce un ton mineral tăios, unde aromele de citrice coapte și flori albe sunt învăluite într-o nuanță subtilă de migdale verzi. Maturarea în baric aduce o tușă discretă de fum și un ton fin de vanilie, păstrând o puritate aromatică distinctă.
GUST: Terroir burgundiei i-a oferit o structura generoasă și aciditate vibrantă. Gustul etalează o textură mătăsoasă, cu note de pere albe și o nuanță de unt proaspăt, evoluând spre un final durabil și răcoritor.
ASOCIERE CULINARĂ: Noblețea acestui Meursault îl face companionul ideal pentru preparate din homar, piept de pui cu sos de smântână și ciuperci de pădure sau brânzeturi fine, maturate.
TEMP. DE SERVIRE: 10 - 12°C.
423,02 RON Începând cu: 380,72 RON+ 0,50 RON garanție SGR
-
Domaine Chavy-Chouet
Domaine Chavy-Chouet - Meursault 1'er Cru AOC, Genevrieres 2024 - 0.75L, Alc: 13%
ANUL DE RECOLTĂ: 2024
REGIUNE / ȚARĂ: MEURSAULT AOC - BURGUNDIA / FRANȚA
SOIUL / SOIURILE: CHARDONNAY
VOL. ALC.: 13%
VIN ALB SEC. Domaine Chavy‑Chouet este un domeniu aflat în inima regiunii Burgundia (Côte de Beaune), cu rădăcini adânci în tradiția viticolă locală, rezultat din unirea patrimoniilor viticole ale familiilor Chavy și Chouet.
Istoria modernă a cramei este legată de Romaric Chavy, reprezentant al celei de‑a șaptea generații, care a preluat conducerea după tatăl său la începutul anilor 2000, urmând o filozofie ce îmbină respectul pentru tradiție cu o viziune proaspătă și riguroasă asupra vinificației.
Podgoria acoperă aproximativ 15 hectare de vie în unele dintre cele mai renumite terroir‑uri din Burgundia, inclusiv Meursault, Puligny‑Montrachet, Saint‑Aubin, Volnay și Pommard, împărțite în numeroase parcele care reflectă diversitatea solurilor și microclimatelor locale.
ASPECT: Galben-auriu strălucitor, cu reflexii de chihlimbar deschis.
MIROS: Buchetul se revelează cu o eleganță florală intensă, unde aromele de flori de tei și miere de salcâm sunt învăluite într-o nuanță minerală de cremene. Maturarea în baric aduce o tușă discretă de alune prăjite și un ton fin de brioșă caldă, păstrând o puritate aromatică de o complexitate rară.
GUST: Senzația gustativă este marcată de o textură mătăsoasă și amplă, unde structura generoasă se contopește cu o aciditate vibrantă, perfect integrată. Gustul etalează note de piersică albă și o nuanță de unt topit, evoluând spre un final persistent, durabil și incredibil de rafinat.
ASOCIERE CULINARĂ: Caracterul său distins acompaniază sublim preparatele din pește nobil la cuptor, langustine cu sos de lămâie sau brânzeturi cremoase cu crustă albă.
TEMP. DE SERVIRE: 10 - 12°C.
801,50 RON Începând cu: 721,35 RON+ 0,50 RON garanție SGR
-
Domaine Chavy-Chouet
Domaine Chavy-Chouet - Pommard 1'er Cru AOC Les Chanlins 2024 - 0.75L, Alc: 12.5%
ANUL DE RECOLTĂ: 2024
REGIUNE / ȚARĂ: POMMARD AOC - BURGUNDIA / FRANȚA
SOIUL / SOIURILE: PINOT NOIR
VOL. ALC.: 12.5%
VIN ROȘU SEC. Domaine Chavy‑Chouet este un domeniu aflat în inima regiunii Burgundia (Côte de Beaune), cu rădăcini adânci în tradiția viticolă locală, rezultat din unirea patrimoniilor viticole ale familiilor Chavy și Chouet
Istoria modernă a cramei este legată de Romaric Chavy, reprezentant al celei de‑a șaptea generații, care a preluat conducerea după tatăl său la începutul anilor 2000, urmând o filozofie ce îmbină respectul pentru tradiție cu o viziune proaspătă și riguroasă asupra vinificației.
Parcela Les Chanlins este situată deasupra și în vecinătatea celebrului climat Les Rugiens, mai aproape de Volnay decât de centrul apelatiunii Pommard. Solurile argilo calcaroase și panta abruptă, foarte pietroasă, conferă vinului tensiune minerală și taninuri de mare noblețe. Viile au aproximativ 30 de ani, iar maturarea vinului se realizează timp de 10 luni, cu utilizarea a circa 20% baricuri noi din stejar.
ASPECT: Culoare rubiniu profund, cu reflexii violet.
MIROS: Buchet rafinat și expresiv, dominat de arome de cireșe roșii, zmeură și coacăze, completate de note subtile de violete, condimente fine și o discretă tușă minerală specifică terroir-ului pietros.
GUST: Gust amplu și tensionat, cu taninuri catifelate și bine definite ce susțin un nucleu vibrant de fruct roșu proaspăt. Structura este elegantă și profundă, iar finalul gustul final este lung și mineral.
ASOCIERE CULINARĂ: Recomandat la mesele cu preparate din piept de rață, mușchi de vițel, prepeliță, risotto cu hribi sau brânzeturi maturate cu textură fină.
TEMP. DE SERVIRE: 16 - 18°C.
524,66 RON Începând cu: 472,19 RON+ 0,50 RON garanție SGR
-
Sena
Sena - Aconcagua Valley Chile 2023 - 0.75L, Alc: 13.5%
ANUL DE RECOLTĂ: 2023
REGIUNE / ȚARĂ: ACONCAGUA VALLEY / CHILE
SOIUL / SOIURILE: CABERNET SAUVIGNON, MALBEC, CARMENERE, CABERNET FRANC, PETIT VERDOT
VOL. ALC.: 13.5%
VIN ROȘU SEC. Vinăria chiliană Seña, fondată în 1995, este rezultatul unei colaborări inspirate între două mari personalități din lumea vinului: Eduardo Chadwick și Robert Mondavi. Eduardo Chadwick este descendentul familei care a fondat casa de vinuri Errázuriz în 1870, un vinificator pasionat, un profesionist în industria vinului chilian, președinte și în parte proprietar al vinăriei Seña. Robert Mondavi este un cunoscut vinificator american din California, creditat și pentru colaborarea cu baronul Philippe de Rothschild în proiectul vinului Opus One.
Anul 2022 a fost armonios și blând, cu condiții ideale în timpul sezonului de creștere. Sezonul a fost marcat de o recoltă puțin mai mică, condiții de secetă și temperaturi medii în perioada de coacere. Cu toate acestea, vițele cu rădăcini adânci, o strategie bună de irigare și practicile biodinamice au ajutat la trecerea cu bine prin sezon. Strugurii au arătat un echilibru bun și o calitate înaltă, cu o concentrație mare, aciditate bine păstrată și culoare intensă.
Culesul strugurilor a început cu soiul Malbec la mijlocul lunii martie, urmat de Cabernet Sauvignon la sfârșitul lunii martie și începutul lunii aprilie, Petit Verdot în ultimele zile ale lunii martie și s-a încheiat cu Carmenere în a doua jumătate a lunii aprilie.Cupaj în stil Bordeaux, dar cu un "suflet chilian" este relizat din 60% Cabernet Sauvignon, 25% Malbec, 9% Carmenere și 6% Petit Verdot. Vinul este maturat 18 luni. Un procent de 85% în butoaie de stejar franțuzesc și 15% în foudres (butoaie mari de stejar).
ASPECT: Roșu vișiniu, cu nuanțe de violet.
MIROS: Parfumat și complex, cu note de fructe proaspete precum prune, afine și lavandă, dezvăluind arome subtile de condimente dulci, cedru și grafit.
GUST: Un vin captivant, cu un echilibru frumos între energia și amploarea organopeltică a fructelor de pădure acompaniate de minerale pământii, rustice. Acoperă bine bolta palatină cu textura mătăsoasă și oferă o remanență impresionantă.
ASOCIERE CULINARĂ: Se asociază bine cu preparate din carne de vită (în special antricot), vânat și miel.
TEMP. DE SERVIRE: 16 - 18°C. (Este recomandată decantarea timp de 60 de minute. Potențial de învechire în sticlă până la 20 de ani).
637,91 RON Începând cu: 574,12 RON+ 0,50 RON garanție SGR
-
Morlet Family Vineyards
Morlet - Coeur de Vallee Oakville, Napa Valley Cabernet Sauvignon 2018 - 0.75L, Alc: 15.5%
ANUL DE RECOLTĂ: 2018
REGIUNE / ȚARĂ: OAKVILLE, NAPA VALLEY - CALIFORNIA / SUA
SOIUL / SOIURILE: CABERNET SAUVIGNON, CABERNET FRANC
VOL. ALC.: 15.5%
VIN ROȘU SEC. Morlet Family Vineyards este o cramă ultra-premium din Napa Valley, California, fondată de cuplul Luc și Jodie Morlet în 2006. Luc provine din familia de viticultori Morlet (Pierre Morlet), cu o tradiție de cinci generații în Franța, regiunea viticolă Champagne.
Morlet Family Vineyards deține și cultivă mai multe podgorii de prestigiu. Una dintre acestea este Cœur de Vallée în Oakville, Napa Valley. Această podgorie achiziționată și dezvoltată din 2015, ce se intinde acum pe 9,7 hectare, este sursa principală pentru cupajele roșii de Cabernet Sauvignon și Cabernet Franc. Solurile din Oakville sunt predominant aluviale, cu un amestec de pietriș, nisip și argilă-lutoasă. Aceste soluri sunt bine drenate, ceea ce este crucial pentru a controla creșterea viguroasă a viței de vie.
Vinificarea are loc în tancuri de inox de capacitate mică și în butoaie de stejar francez (puncheons), permitând o controlare precisă a procesului. Vinurile sunt învechite timp de aproximativ 16-18 luni exclusiv în butoaie de stejar francez noi (sau cu un procent foarte mare de butoaie noi, de până la 85%). Cupajul anului 2021 este obținut din Cabernet Sauvignon 94% și Cabernet Franc 6%.
ASPECT: Roșu rubiniu, cu reflexii violet.
MIROS: Buchet complex și intens de fructe negre coapte (coacăze negre, mure, cireșe amare), note de ciocolată neagră, tutun, cedru, grafit și subtile accente florale (violete).
GUST: Un cupaj din 95% Cabernet și 5% Merlot Plin, concentrat, cu o textură catifelată și taninuri bine integrate. Arome persistente de fructe negre, cafea, anason stelat și o mineralitate fină. Final lung, savuros și elegant.
ASOCIERE CULINARĂ: Carne de vită la cuptor sau la grătar (ribeye, file mignon), miel la cuptor cu ierburi aromatice, vânat cu sosuri bogate, brânzeturi maturate.
TEMP. DE SERVIRE: 16 - 18°C. (Este recomandată decantarea timp de 60 de minute. Potențial de învechire în sticlă până la 30 de ani).
1.760,79 RON Începând cu: 1.584,71 RON+ 0,50 RON garanție SGR
-
Antinori
Antinori - Cervaro della Sala Umbria IGT 2023 - 1.5L, Alc: 13%
ANUL DE RECOLTĂ: 2023
REGIUNE / ȚARĂ: UMBRIA IGT / ITALIA
SOIUL / SOIURILE: CHARDONNAY, GRECHETTO
VOL. ALC.: 13%
VIN ALB SEC. Familia Antinori este un vinificator recunoscut de peste cinci secole. În perioada îndepărtată din istoria familiei Antinori, Giovanni di Piero s-a alăturat breslei vinificatorilor din Florența. Primele culturi deținute de familia italiană au fost în orașul Florența, însă zeci de generații au contribuit la extinderea producției pe domenii noi. Astăzi, vinurile Antinori sunt produse din strugurii cultivați în patru podgorii din regiunea Toscana, plus alte culturi în celelalte trei regiuni viticole cu tradiție: Umbria, Puglia și Piemonte.
Cervaro della Sala este un vin denumit după familia nobilă Cervaro, care a deținut în secolul a XVI-lea actuala cetate de pe domeniul Antinori, numită Castelor della Sala. Regele soiurilor albe, Chardonnay, a fost cules și vinificat în zori, când boabele prezentau o stare optimă, oferită de aerul rece. Cojile au lăsate la macerat în must timp de câteva ore, la temperatură controlată de 10°C.
După fermentarea alcoolică în cisterne din oțel, vinul este tras în baricuri mici din stejar. După 5 luni de maturare, vinul de Chardonnay este tras din nou în cisternele din oțel pentru cupajarea cu un procent mic din soiul Grechetto (vinificat separat, fără maturare), pentru a dezvolta eleganța buchetului și aromele caracteristice.
ASPECT: Galben-pai, strălucitor, cu reflexii verzui.
MIROS: Cupajul de Chardonnay suplimentat discret de soiul Grechetto, oferă aromele tipice de piersici, mere, stejar și vanilie.
GUST: Structura sățioasă, apropiată de un alb bordolez, clasic, cu arome de fructe galbene, miere diluată și minerale. Prospețimea și intensitatea naturală face loc și notelor finale de minerale, cu persistență scurtă spre medie.
ASOCIERE CULINARĂ: O alegere de bun gust la aperitivele cu mezeluri crud-uscate, paste, carne conservată, pește cu legume la cuptor sau preparate vegetariene.
TEMP. DE SERVIRE: 8 - 10°C.
1.650,44 RON Începând cu: 1.485,40 RON+ 0,50 RON garanție SGR
-
Antinori
Antinori - Cervaro della Sala Umbria IGT 2023 - 3L, Alc: 13%
ANUL DE RECOLTĂ: 2023
REGIUNE / ȚARĂ: UMBRIA IGT / ITALIA
SOIUL / SOIURILE: CHARDONNAY, GRECHETTO
VOL. ALC.: 13%
VIN ALB SEC. Familia Antinori este un vinificator recunoscut de peste cinci secole. În perioada îndepărtată din istoria familiei Antinori, Giovanni di Piero s-a alăturat breslei vinificatorilor din Florența. Primele culturi deținute de familia italiană au fost în orașul Florența, însă zeci de generații au contribuit la extinderea producției pe domenii noi. Astăzi, vinurile Antinori sunt produse din strugurii cultivați în patru podgorii din regiunea Toscana, plus alte culturi în celelalte trei regiuni viticole cu tradiție: Umbria, Puglia și Piemonte.
Cervaro della Sala este un vin denumit după familia nobilă Cervaro, care a deținut în secolul a XVI-lea actuala cetate de pe domeniul Antinori, numită Castelor della Sala. Regele soiurilor albe, Chardonnay, a fost cules și vinificat în zori, când boabele prezentau o stare optimă, oferită de aerul rece. Cojile au lăsate la macerat în must timp de câteva ore, la temperatură controlată de 10°C.
După fermentarea alcoolică în cisterne din oțel, vinul este tras în baricuri mici din stejar. După 5 luni de maturare, vinul de Chardonnay este tras din nou în cisternele din oțel pentru cupajarea cu un procent mic din soiul Grechetto (vinificat separat, fără maturare), pentru a dezvolta eleganța buchetului și aromele caracteristice.
ASPECT: Galben-pai, strălucitor, cu reflexii verzui.
MIROS: Cupajul de Chardonnay suplimentat discret de soiul Grechetto, oferă aromele tipice de piersici, mere, stejar și vanilie.
GUST: Structura sățioasă, apropiată de un alb bordolez, clasic, cu arome de fructe galbene, miere diluată și minerale. Prospețimea și intensitatea naturală face loc și notelor finale de minerale, cu persistență scurtă spre medie.
ASOCIERE CULINARĂ: O alegere de bun gust la aperitivele cu mezeluri crud-uscate, paste, carne conservată, pește cu legume la cuptor sau preparate vegetariene.
TEMP. DE SERVIRE: 8 - 10°C.
3.246,67 RON Începând cu: 2.922,00 RON+ 0,50 RON garanție SGR
-
Opus One
Opus One - Nappa Valley California red 2022 - 0.75L, Alc: 14%
ANUL DE RECOLTĂ: 2022
REGIUNE / ȚARĂ: NAPA VALLEY - CALIFORNIA / SUA
SOIUL / SOIURILE: CABERNET SAUVIGNON, MERLOT, PETIT VERDOT, CABERNET FRANC, MALBEC
VOL. ALC.: 14%
VIN ROȘU SEC. În 1979, doi antreprenorii din industria vinului, baronul Philippe de Rothschild si Robert Mondavi (unul dintre 'artizanii' viticulturii din statul California), au creat împreună un vin nou. Primul vin creat de parteneriatul franco-american a fost comercializat în anul 1984, și de aproape 40 de ani, vinurile Opus One, din Nappa Valley, sunt printre cele mai apreciate din Statele Unite ale Americii.
Domeniul Opus One este format din patru parcele. În aceste porțiuni, bine delimitate, echipa vinăriei cultivă cinci soiuri originare din zona viticolă Bordeaux.
Cupajul de Cabernet Sauvignon 78%, Merlot 8%, Petit Verdot 6%, Cabernet Franc 6% și Malbec 2% oferă arome somptuoase, unite cu eleganță de natura soiurilor și maturarea de 18 luni în butoaie noi din stejar franțuzesc.
ASPECT: Roșu-rubiniu intens, aflat într-un contrast elegant cu eticheta albă, pe care se află semnăturile aurii ale creatorilor.
MIROS: Arome intense de prune coapte, afine, coacăze negre și petale de trandafir uscat, accentuate de subtonuri minerale.
GUST: O textură cremoasă și satinată, cu taninuri fine. Aromele de fructe negre, ierburi, espresso și cacao, cu o tensiune subtilă creată de prospețime și aciditate delicată. În final, persistă o notă de ciocolată neagră.
ASOCIERE CULINARĂ: Fiecare ediție Opus One este dedicată preparatelor alese din carne roșie, vită, vițel sau mânzat (coaste, mușchiulet, antricot sau vrăbioară), alte preparate din carne roșie (tartar bogat condimentat, carpaccio cu rucola, parmezan și roșii uscate), dar și friptură de vită la cuptor cu cartofi și mirodenii. La finalul mesei, îl puteți savura și alături de fructe uscate, alune sau brânzeturi fine.
TEMP. DE SERVIRE: 18 - 20°C. (Este recomandată decantarea timp minimum de 45 de minute).
2.531,32 RON Începând cu: 2.278,19 RON+ 0,50 RON garanție SGR
-
Almaviva
Almaviva - Puente Alto, Central Valley, rosu Chile 2023 - 0.75L, Alc: 15%
ANUL DE RECOLTĂ: 2023
REGIUNE / ȚARĂ: VALLE CENTRAL / CHILE
SOIUL / SOIURILE: CABERNET SAUVIGNON, CARMENERE, CABERNET FRANC, PETIT VERDOT
VOL. ALC.: 15%
VIN ROȘU SEC. Brand-ul Almaviva este rezultatul unui parteneriat încheiat în 1997 între baronesa Philippine de Rothschild, Președintele consiliului Baron Philippe de Rothschild SA din Franța și Eduardo Guilisasti Tagle, Președintele companiei Viña Concha y Toro S.A din Chile. Rezultatul parteneriatului franco-chilian este un vin excepțional denumit Almaviva, după contele Almaviva, eroul din „Nunta lui Figaro”, faimoasa piesă a lui Beaumarchais.
Culturile de vie se află în Chile, la cea mai mare altitudine din Valea Centrală, în Puente Alto, o porțiune de teren cunoscută de peste 20 de ani pentru condițiile bune oferite soiului Cabernet Sauvignon. Solul din Puente Alto este bogat în piatră mare, nisip și argilă. Toate aceste straturi permit rădăcinilor să tragă apă din belșug (cu pH redus) și minerale pentru cele cinci soiuri de struguri roșii.
Almaviva Puente Alto 2022 este un cupaj complex din patru soiuri cu origini franțuzești (Cabernet Sauvignon 72%, Carmenere 23%, Cabernet Franc 4%, Petit Verdot 1%). Vinul este maturat timp de 20 luni în butoaie noi și butoaie asezonate din stejar franțuzesc.
ASPECT: Roșu intens, aproape opac, cu reflexii violacee.
MIROS: Arome complexe și intense de fructe negre (coacăze, mure, cireșe negre), note de cedru, tutun, ciocolată neagră, mentă proaspătă și condimente dulci (vanilie, cuișoare). De asemenea, se pot simți note subtile de grafit și pământ reavăn.
GUST: Corp plin, opulent, cu o textură catifelată și taninuri fine, dar structurate. Gustul reproduce aromele percepute la miros, cu o explozie de fructe negre coapte, integrate perfect cu note de stejar, ciocolată și condimente. Aciditate echilibrată, care conferă prospețime și un final lung, persistent și elegant, cu o notă minerală distinctă.
ASOCIERE CULINARĂ: Preparate complexe din carne roșie, precum antricot de vită la grătar, friptură de miel cu ierburi aromatice, vânat sau brânzeturi maturate.
TEMP. DE SERVIRE: 16 - 18°C. (Este recomandată decantarea timp de minimum 60 de minute).
825,70 RON Începând cu: 743,13 RON+ 0,50 RON garanție SGR
-
Almaviva
Almaviva - EPU Puente Alto Central Valley, rosu Chile 2023 - 0.75L, Alc: 14.5%
ANUL DE RECOLTĂ: 2023
REGIUNE / ȚARĂ: VALLE CENTRAL / CHILE
SOIUL / SOIURILE: CABERNET SAUVIGNON, CARMENERE, MERLOT
VOL. ALC.: 14.5%
VIN ROȘU SEC. Brand-ul Almaviva este rezultatul unui parteneriat încheiat în 1997 între baronesa Philippine de Rothschild, Președintele consiliului Baron Philippe de Rothschild SA din Franța și Eduardo Guilisasti Tagle, Președintele companiei Viña Concha y Toro S.A din Chile. Rezultatul parteneriatului franco-chilian este un vin excepțional denumit Almaviva, după contele Almaviva, eroul din „Nunta lui Figaro”, faimoasa piesă a lui Beaumarchais.
Culturile de vie se află în Chile, la cea mai mare altitudine din Valea Centrală, în Puente Alto, o porțiune de teren cunoscută de peste 20 de ani pentru condițiile bune oferite soiului Cabernet Sauvignon. Solul din Puente Alto este bogat în piatră mare, nisip și argilă. Toate aceste straturi permit rădăcinilor să tragă apă din belșug (cu pH redus) și minerale pentru cele cinci soiuri de struguri roșii.
Almaviva EPU 2022 este a doua expresie produsă în paralel cu eticheta clasică și provine din același Puente Alto. Vinul realizat din cupajarea soiurilor Cabernet Sauvignon 86%, Carmenère 10%, Merlot 5%, Cabernet Franc 2% și Petit Verdot 1%, și este maturat timp de 12 luni în butoaie din stejar franțuzesc, aflate la a doua umplere.
ASPECT: Roșu rubiniu, intens.
MIROS: Un cupaj generos, dar cu procente bine meșteșugite, care oferă un buchet opulent, cu arome de aronia, mure, vișine și alte fructe roșii tropicale și dulci. Nota de mijloc este oferită de mirodenii verzi și senzații de lemn dulce.
GUST: Catifelat, cu note de fructe dulci, când proaspete, când macerate, într-un carusel aromatic hipnotizant și savuros. Fructele și mirodeniile sunt îmbrățișate de note vegetale și lemnoase, care se mențin pe papile cu o remanență medie spre lungă.
ASOCIERE CULINARĂ: Un vin roșu care poate deveni cu ușurință alegerea preferată la mesele cu friptură la grătar, în special miel și vită, tocană de vițel, dar și la degustări cu brânzeturi maturate.
TEMP. DE SERVIRE: 16 - 18°C.
352,35 RON Începând cu: 317,12 RON+ 0,50 RON garanție SGR
-
Château Giscours
Château Giscours - Margaux Grand Cru Classé 2023 - 0.75L, Alc: 13.5%
ANUL DE RECOLTĂ: 2023
REGIUNE / ȚARĂ: MARGAUX - BORDEAUX / FRANȚA
SOIUL / SOIURILE: CABERNET SAUVIGNON, MERLOT, PETIT VERDOT
VOL. ALC.: 13.5%
VIN ROȘU SEC. Originile domeniului datează din secolul al 1571, când fondatorul Pierre de Lhomme a extins proprietate viticolă și a pornit istoria prestigioasă a brandului actual. Château Giscours a fost inclus în celebra clasificare din 1855, confirmând reputația sa pentru vinuri de mare eleganță. După o perioadă de declin în secolul XX, renașterea domeniului a avut loc începând cu 1995, sub conducerea familiei Albada Jelgersma.
Podgoria se întinde pe aproximativ 100 de hectare, pe unul dintre cele mai valoroase terroir-uri din Margaux. Solurile sunt dominate de pietriș profund (graves garonnaises), cu subsoluri de nisip și argilă, asigurând drenaj excelent și o maturare optimă a strugurilor.
Viticultura la Château Giscours se desfășoară cu lucrări manuale în vie, selecție atentă a strugurilor și control strict al randamentelor pentru a concentra calitatea. Vinificația are loc parcelar, în cuve de inox și beton cu control al temperaturii, iar macerațiile sunt adaptate fiecărui lot pentru a extrage optim taninurile și aromele. Maturarea se realizează în barrique de stejar francez, aproximativ jumătate fiind noi, în intervale de timp cuprinse între 15 și 18 luni.
ASPECT: Roșu rubiniu intens, cu reflexii de granat.
MIROS: Aroma dezvăluie un buchet complex și seducător, unde note proaspete de zmeură și coacăze negre sunt înnobilate de o tușă fină de petale de trandafir și lavandă. Evoluția în pahar aduce simțurilor o nuanță elegantă de condimente dulci și lemn pământiu.
GUST: Vinul impresionează printr-o textură mătăsoasă și un echilibru perfect între prospețime și structură. Domină note de fructe de pădure și vișine, completate de o notă mai sobră de ceai negru și o tușă de minerale. Taninurile sunt fine, bine integrate, conducând către un post gust lung și plin de distincție.
ASOCIERE CULINARĂ: O experiență organoleptică memorabilă alături de un file de vită cu sos de trufe, un piept de rață tras la tigaie sau brânzeturi maturate de tip Comté, care să complimenteze finețea taninurilor.
TEMP. DE SERVIRE: 16 - 18°C.
426,89 RON Începând cu: 384,20 RON+ 0,50 RON garanție SGR
-
Chateau Pavie Macquin
Chateau Pavie Macquin - Saint Emilion Premier Grand Cru Classe 2023 - 0.75L, Alc: 14%
ANUL DE RECOLTĂ: 2023
REGIUNE / ȚARĂ: SAINT-EMILION - BORDEAUX / FRANȚA
SOIUL / SOIURILE: MERLOT, CABERNET FRANC, CABERNET SAUVIGNON
VOL. ALC.: 14%
VIN ROȘU SEC. Istoria Château Pavie Macquin este strâns legată de Albert Macquin (1852–1911), personalitate marcantă a viticulturii din Saint-Émilion. Acesta a devenit cunoscut pentru promovarea altoirii viței-de-vie, soluția care a contribuit la salvarea podgoriilor devastate de filoxeră. Începând cu anul 1887, Albert Macquin a achiziționat mai multe proprietăți viticole, reunindu-le într-un domeniu de aproximativ 26 de hectare. O etapă importantă în dezvoltarea modernă a domeniului a avut loc în 1994, când Nicolas Thienpont a preluat conducerea proprietății, alături de consultantul Stéphane Derenoncourt.
Château Pavie Macquin este amplasat pe platoul calcaros al Saint-Émilionului, în apropierea colinei Mondot și la marginea faliilor Fongaban, într-una dintre cele mai prestigioase zone ale apelatiunii. Altitudinea viilor variază între aproximativ 75 și 100 de metri, oferind condiții ideale pentru cultivarea strugurilor de mare calitate. Solurile sunt integral argilo-calcaroase, cu straturi de calcar cu asterii situate la adâncimi cuprinse între 20 cm și 1,5 metri. Această structură geologică conferă vinurilor combinația distinctivă de putere, mineralitate, prospețime și generozitate care definește stilul Pavie Macquin.
Château Pavie Macquin se întinde pe aproximativ 15 hectare, dintre care circa 14,6 hectare sunt în producție. Vinurile sunt obținute din struguri întregi, proveniți din recolte culese manual. Fermentațiile au loc separat pe parcele, în cuve de lemn și beton, iar extracțiile sunt blânde, prin scufundarea căciulii, pentru a păstra finețea taninurilor. Macerările sunt lungi, iar maturarea se desfășoară pe drojdii fine timp de 16-20 luni în baricuri de stejar.
ASPECT: Rubiniu profund, cu reflexii violet.
MIROS: Aromele de mure, coacăze negre și cireșe coapte sunt completate de note de măsline negre, lemn dulce, violete și grafit, într-o expresie aromatică profundă și rafinată.
GUST: Amplu și concentrat, dar remarcabil de precis și echilibrat. Merlot-ul aduce generozitate și rotunjime, în timp ce Cabernet Franc oferă prospețime, lungime și o textură catifelată. Pe pile se joacă note de fructe negre, prune și fructe de pădure, susținute de note minerale provenite din solurile calcaroase și de taninuri fine, perfect integrate. Gustul final este lung, vibrant și elegant, marcat de o tensiune minerală.
ASOCIERE CULINARĂ: Se armonizează splendid cu mușchi de vită maturată, antricot de vită la grătar, miel în crustă de ierburi aromatice sau preparate rafinate din vânat cu sosuri reduse și ciuperci sălbatice.
TEMP. DE SERVIRE: 16 - 18°C.
501,42 RON Începând cu: 451,28 RON+ 0,50 RON garanție SGR
-
Chateau Laroque
Chateau Laroque - Saint-Emilion AOC, Grand Cru Classe 2023 - 0.75L, Alc: 14%
ANUL DE RECOLTĂ: 2023
REGIUNE / ȚARĂ: SAINT-EMILION AOC - BORDEAUX / FRANȚA
SOIUL / SOIURILE: MERLOT, CABERNET FRANC
VOL. ALC.: 14%
VIN ROȘU SEC. Istoria domeniului Château Laroque începe în secolul al XII-lea, când a fost construit ca o fortăreață defensivă pentru Saint-Émilion. De-a lungul secolelor, proprietatea Laroque a trecut prin mâinile diferitelor familii nobiliare. Până în secolul al XVI-lea, potențialul terroir-ului său pentru producția de vin era deja bine cunoscut.
Un nou capitol a început în 1935, când familia Beaumartin a achiziționat proprietatea. Membrii familiei Beaumartin erau descendenți ai Marchizului care construise castelul de pe domeniu în secolul al XVII-lea și astfel parcursul favorabil al domeniului a continuat și în 1962 podgoriile au fost replantate integral, iar instalațiile de vinificație au fost modernizate.
Astăzi, Château Laroque este cea mai mare podgorie din Saint-Émilion, cu viță de vie ce se întinde pe 61 de hectare. Terroir-ul său, caracterizat de solurile cu argilă și calcar, este plantat predominant cu soiurile Merlot, completat de Cabernet Franc și un mic procent de Cabernet Sauvignon. Strugurii de pe fiecare parcelă sunt separați și vinificați separat, în cuve mici din ciment. Maturarea are loc tradițional, pe drojdie, și durează 16 până la 18 luni. În acest răgaz, vinul este maturat în 50% butoaie noi și în 50% cuve din stejar.
ASPECT: Roșu-rubiniu intens, cu reflexii violet.
MIROS: Din vița de vie cu o vârstă de peste 50 de ani, loturile selecționate pentru acest cupaj oferă un buchet complex și elegant, cu arome intense de fructe roșii și negre coapte (cireșe negre, coacăze, mure), completate de note florale delicate (violete). Pe măsură ce vinul se aerează în decantor sau în pahar, apar nuanțe de condimente (piper negru, cuișoare), pământ umed, tutun și tușe minerale din solul calcaros. Apar și vârfuri scurte de vanilie și lemn dulce, rezultate din maturarea în baric.
GUST: Atacul este proaspăt și rafinat, urmat de o structură plină și echilibrată. Taninurile sunt fine, integrate, oferă o textură catifelată și o persistență remarcabilă. Gustul aduce arome de fructe vibrante, o mineralitate crocantă și o aciditate bine echilibrată. În postgust este lung și savuros, cu tușe de fructe negre și sare.
ASOCIERE CULINARĂ: Se potrivește excelent cu preparate din carne roșie (vită la cuptor, friptură de miel), vânat (mistreț, căprioară), brânzeturi maturate (Comté, Parmigiano Reggiano) și preparate cu ciuperci sălbatice.
TEMP. DE SERVIRE: 16-18°C. (Este recomandată decantarea timp de 60 de minute. Potențial de învechire în sticlă de 10 până la 25 ani).
209,09 RON Începând cu: 188,18 RON+ 0,50 RON garanție SGR
-
Chateau Palmer
Chateau Palmer - Margaux Medoc 2023 - 0.75L, Alc: 14%
ANUL DE RECOLTĂ: 2023
REGIUNE / ȚARĂ: MARGAUX - BORDEAUX / FRANȚA
SOIUL / SOIURILE: MERLOT, CABERNET SAUVIGNON, PETIT VERDOT
VOL. ALC.: 14%
VIN ROȘU SEC. Domeniul își trage numele de la generalul britanic Charles Palmer, care a achiziționat proprietatea în 1814. Acesta a extins podgoriile și a promovat vinul în cercurile înalte ale societății londoneze, punând bazele unei reputații internaționale solide. Ulterior, în 1853, frații Pereire, bancheri de renume și rivali ai familiei Rothschild, au construit castelul neoclasic emblematic care domină și astăzi peisajul. Din 1938, proprietatea aparține familiilor Sichel și Mähler-Besse, care au păstrat tradiția excelenței de-a lungul generațiilor.
Terroir-ul de la Palmer este unul privilegiat, situat pe un platou de pietriș deosebit de fin din era Guntziană, în imediata apropiere a estuarului Gironde. Compoziția solului este un amestec complex de pietriș aluvionar și argilă, ce oferă un drenaj natural perfect. Particularitatea majoră a domeniului este proporția ridicată de Merlot (aproape egală cu cea de Cabernet Sauvignon), o raritate pentru malul stâng, fapt ce conferă vinului acea textură mătăsoasă și senzualitate florală inconfundabilă.
Metoda de vinificare a cunoscut o revoluție sub conducerea directorului Thomas Duroux, Château Palmer devenind un pionier al agriculturii biodinamice (certificată integral din 2017). Intervenția în cramă este minimă pentru a lăsa terroir-ul să se exprime: fermentarea se face exclusiv cu drojdii indigene în cisterne de inox cu temperatură controlată. Alter Ego este maturat timp de 10 -20 de luni în baricuri de stejar franțuzesc, iar aproximativ 25% - 30% sunt baricuri noi, care păstrează puritatea fructului și eleganța naturală a vinului.
ASPECT: Roșu-rubiniu intens.
MIROS: Aroma sa este de o profunzime hipnotică, unde notele de mure sălbatice și lichior de coacăze negre sunt învăluite într-un parfum seducător de violete, trufe negre și o adiere fină de mirodenii exotice.
GUST: Buchetul dezvăluie o structură magistrală, în care gustul generos de fructe negre de pădure se contopește cu o textură de catifea. Taninurile nobile și prospețimea minerală oferă o remanență lungă, ușor rustică.
ASOCIERE CULINARĂ: Un vin ideal pentru momente de relaxare și mesele cu preparate din carne de vită. File de vită în crustă de hribi sau cotlet de miel la cuptor cu ierburi fine și trufe de vară.
TEMP. DE SERVIRE: 16 - 18°C.
1.886,79 RON+ 0,50 RON garanție SGR
-
Chateau Calon Segur
Chateau Calon Segur - Saint-Estephe AOC, Grand Cru Classe 2023 - 0.75L, Alc: 14%
ANUL DE RECOLTĂ: 2023
REGIUNE / ȚARĂ: SAINT-ESTEPHE AOC - BORDEAUX / FRANȚA
SOIUL / SOIURILE: CABERNET SAUVIGNON, MERLOT, CABERNET FRANC, PETIT VERDOT
VOL. ALC.: 14%
VIN ROȘU SEC. Château Calon Ségur este un domeniu din regiunea viticolă Bordeaux, în mica localitate Saint-Estèphe, cu denumire de origine controlată. În istorie, domeniul a fost deținut încă din secolul al XII-lea, ceea ce înseamnă peste 900 de ani în care proprietatea a fost deținută de familiile Gascq, Ségur, Dumoulin, Lestapis și Gasqueton, cea mai recentă dintre acestea vânzând proprietatea către grupul Crédit Mutuel Arkéa.
În parteneriat cu o altă companie franceză, s-au făcut investiții în renovarea și modernizarea cramei pentru producția de vinuri. Pe cele 55 de hectare de viță de vie, înconjurate de ziduri medievale de piatră, sunt cultivate soiuri ce au primit înalta clasificare de calitate Fifth Growth în 1855 la Expoziția Universală de la Paris.
În aceste locuri cu semnificație istorică profundă, Château Calon Ségur produce trei cupaje premium. Eticheta principală, Château Calon Ségur Saint-Estephe Grand Cru Classe, este un cupaj de patru soiuri tradiționale ale regiunii Bordeaux, vinificate prin macerare de 18 până la 21 de zile, urmată de fermentare alcoolică în cisterne din oțel inoxidabil cu temperatură controlată. Vinul este maturat timp de 20 de luni în butoaie noi din stejar.
ASPECT: Roșu rubiniu, intens.
MIROS: Un vin franțuzesc creat fără compromis, intens și elegant, cu un buchet țesut minuțios din arome fructate de coacăze negre, afine, cedru și pin (oferite de maturarea îndelungată).
GUST: Se revarsă pe papile cu un stil clasic, anunțat de taninuri cizelate, mai clare. Prospețimea echilibrată, aromele fructate și un ton ușor salin, aduc un postgust lung, ușor lemnos.
ASOCIERE CULINARĂ: Un vin creat pentru preparate din carne de vită (file mignon, mușchi la grătar sau la cuptor), pulpă de miel la cuptor sau tocăniță de miel, vânat mare, în special căprioară și porc mistreț, confit de rață și preparate cu ciuperci sau trufe.
TEMP. DE SERVIRE: 16 - 18°C. (Este recomandată decantarea timp de 30 de minute. Potențial de învechire în sticlă de minimum 10 ani).
858,62 RON Începând cu: 772,76 RON+ 0,50 RON garanție SGR
-
Château Quintus
Chateau Quintus - Le Dragon de Quintus, Saint-Émilion Grand Cru 2023 - 0.75L, Alc: 14.5%
ANUL DE RECOLTĂ: 2023
REGIUNE / ȚARĂ: SAINT-EMILION - BORDEAUX / FRANȚA
SOIUL / SOIURILE: MERLOT, CABERNET FRANC
VOL. ALC.: 14.5%
VIN ROȘU SEC. Istoria Château Quintus este o poveste despre revelația unui terroir excepțional, strâns legată de patrimoniul regiunii Saint-Émilion, primul peisaj viticol înscris în Lista Patrimoniului Mondial UNESCO. Numele său evocă tradiția galo-romană, unde „Quintus” însemna „al cincilea”, simbolizând locul celor cinci direcții: cele patru puncte cardinale care îmbrățișează pământul și a cincea care trimite la bolta cerească.
Identitatea actuală a domeniului s-a cristalizat începând cu anul 2011, sub viziunea Principelui Robert de Luxemburg și a grupului Domaine Clarence Dillon. Proiectul a fost unul ambițios: crearea unei noi podgorii pe malul drept prin asamblarea unor parcele istorice de elită. Astfel, Château Quintus a luat naștere prin reunirea a trei proprietăți de renume, toate menționate istoric ca „Premier Cru de Saint-Émilion” în celebrul ghid Féret între anii 1908 și 1949. Expansiunea a culminat în 2021, transformând Quintus în una dintre cele mai mari proprietăți din Saint-Émilion, cu o suprafață totală de 45 de hectare.
Le Dragon de Quintus reprezintă cel de-al doilea vin al domeniului Château Quintus, numele său fiind inspirat de statuia dragonului ce veghează de pe promontoriul proprietății asupra terroir-ului magic din Saint-Émilion. Anul 2019 a fost marcat de o vederare (schimbarea culorii strugurilor) lentă, urmată de o lună septembrie însorită și uscată, întreruptă de ploi binevenite, condiții ideale ce au permis recoltarea fiecărui soi la apogeul prospețimii. Cupajul final este obținut din Merlot 86% și Cabernet Franc, maturat în 33.5% butoaie din stejar nou.
ASPECT: Roșu-granat intens, cu reflexii cărămizii spre marginea paharului.
MIROS: Aroma sa este inițial intensă, fructată și revigorantă, câștigând în complexitate prin aerare pentru a dezvălui indicii discrete de stejar ce se împletesc cu note de fructe negre foarte coapte.
GUST: Buchetul debutează cu o notă de eleganță și finețe, evoluând către un corp plin, susținut de taninuri concentrate și lungi, ce acompaniază armonios tonurile fructate, oferind o experiență senzorială echilibrată și delicioasă.
ASOCIERE CULINARĂ: Acest vin generos este pus în valoare de preparate din carne roșie pregătite cu grijă, fiind partenerul ideal pentru un confit de rață cu cartofi sote sau pentru un mușchi de vită la grătar servit cu sos bordelez, unde densitatea sa echilibrează perfect suculența cărnii.
TEMP. DE SERVIRE: 16 - 18°C.
230,38 RON Începând cu: 207,34 RON+ 0,50 RON garanție SGR
-
Château Quintus
Château Quintus - Saint Émilion Grand Cru 2023 - 0.75L, Alc: 15%
ANUL DE RECOLTĂ: 2023
REGIUNE / ȚARĂ: SAINT-EMILION - BORDEAUX / FRANȚA
SOIUL / SOIURILE: MERLOT, CABERNET FRANC
VOL. ALC.: 15%
VIN ROȘU SEC. Istoria Château Quintus este o poveste despre revelația unui terroir excepțional, strâns legată de patrimoniul regiunii Saint-Émilion, primul peisaj viticol înscris în Lista Patrimoniului Mondial UNESCO. Numele său evocă tradiția galo-romană, unde „Quintus” însemna „al cincilea”, simbolizând locul celor cinci direcții: cele patru puncte cardinale care îmbrățișează pământul și a cincea care trimite la bolta cerească.
Identitatea actuală a domeniului s-a cristalizat începând cu anul 2011, sub viziunea Principelui Robert de Luxemburg și a grupului Domaine Clarence Dillon. Proiectul a fost unul ambițios: crearea unei noi podgorii pe malul drept prin asamblarea unor parcele istorice de elită. Astfel, Château Quintus a luat naștere prin reunirea a trei proprietăți de renume, toate menționate istoric ca „Premier Cru de Saint-Émilion” în celebrul ghid Féret între anii 1908 și 1949. Expansiunea a culminat în 2021, transformând Quintus în una dintre cele mai mari proprietăți din Saint-Émilion, cu o suprafață totală de 45 de hectare.
Terroir-ul său este unul privilegiat, situat pe un promontoriu calcaros ce atinge altitudinea de 62 de metri, oferind o vedere panoramică de 360 de grade asupra văii Dordogne. Acest platou spectaculos, cu expuneri variate, adăpostește o diversitate incredibilă de microclimate și soluri calcaroase, ideale pentru exprimarea nobilă a soiurilor Merlot și Cabernet Franc.
ASPECT: Roșu-granat intens, cu reflexii cărămizii spre marginea paharului.
MIROS: Un buchet complex ce dezvăluie tușe de tabac, pământ umed și o notă discretă de trufe, completate de o amprentă minerală calcaroasă, tipică promontoriului Quintus.
GUST: Gustul este dominat de o structură fină, unde taninii se integrează perfect, lăsând loc unor arome de fructe de pădure infuzate cu ierburi aromatice și un ton discret de lemn dulce. Post gust lung și plin de noblețe.
ASOCIERE CULINARĂ: Acest vintage matur se armonizează perfect cu un file de căprioară în sos de vin roșu sau un confit de rață cu mirodenii, preparate care să pună în valoare complexitatea sa aromatică și suplețea taninilor.
TEMP. DE SERVIRE: 18 - 20°C.
700,83 RON Începând cu: 630,75 RON+ 0,50 RON garanție SGR
-
Chateau d'Issan
Château d'Issan - Margaux AOC, Grand Cru Classe 2023 - 0.75L, Alc: 14%
ANUL DE RECOLTĂ: 2023
REGIUNE / ȚARĂ: MARGAUX - BORDEAUX / FRANȚA
SOIUL / SOIURILE: CABERNET SAUVIGNON, MERLOT, CABERNET FRANC, PETIT VERDOT
VOL. ALC.: 14%
VIN ROȘU SEC. Situat în inima apelatiunii Margaux, în regiunea prestigioasă Bordeaux, Château d’Issan este o proprietate cu rădăcini istorice ce coboară până în Evul Mediu. Conform tradiției, Château d’Issan este vinul servit în 1152 în Bordeaux la nunta ce i-a unit pe Eleanor de Aquitania cu Henric al II-lea al Angliei, din familia Plantageneților. Clasat ca Troisième Grand Cru Classé în 1855 la Expoziția Universală de la Paris, domeniul îmbină patrimoniul aristocratic cu o viziune modernă asupra viticulturii.
După ilustre personalități ale istoriei franceze medievale, două războaie mondiale și numeroase generații, domeniul aparține astăzi familiilor Cruse și Lorenzetti, care au investit semnificativ în modernizarea cramei și în creșterea calității vinurilor ce îi poartă eticheta. Podgoria se întinde pe aproximativ 55 de hectare, plantate în principal cu Cabernet Sauvignon și Merlot, pe soluri de pietriș profund, tipice pentru Margaux, ce asigură drenaj excelent și favorizează maturarea optimă a strugurilor.
Viticultura este realizată cu grijă pentru echilibrul natural al viței, prin lucrări manuale și randamente controlate. Vinificația are loc parcelar, în cuve termo-controlate, urmată de maturare în baricuri de stejar franțuzesc asezonate, dar și în butoaie noi. Această abordare permite exprimarea fidelă a terroir-ului și a stilului casei.
ASPECT: Rubiniu profund, cu reflexii purpurii.
MIROS: Eticheta principală a domeniului Château d’Issan este un spectacol aromatic adus pe simșuri de patru soiuri roșii, ce aduc împreună note intense de coacăze negre, mure și cireșe negre, completate de accente florale de violetă, nuanțe de cedru, grafit și condimente fine.
GUST: Savoare aromatică este dominată de soiul Cabernet Sauvignon, prin aromele de fructe negre coapte, susținute de taninuri fine și mătăsoase, perfect integrate. Merlot-ul adaugă rotunjime și suplețe, în timp ce Cabernet Franc și Petit Verdot contribuie cu prospețime, complexitate și accente condimentate subtile. Post gust lung cu o frumoasă persistență fructată și minerală.
ASOCIERE CULINARĂ: Se potrivește remarcabil alături de antricot de vită maturată, cotlete de miel cu ierburi aromatice, preparate rafinate din vânat sau brânzeturi maturate cu textură fermă.
TEMP. DE SERVIRE: 16 - 18°C.
389,14 RON Începând cu: 350,23 RON+ 0,50 RON garanție SGR